7/24 İletişim : +90542 748 3855

Kompozit Nedir ? Birbirinden farklı kimyasal, fiziksel veya biyolojik özellikleri olan iki veya daha fazla malzemeyi bir araya getirerek hazırlanan yeni malzemeye verilen isim kompozittir.Malzemeleri birleştirmek için eritme, kaynatma veya kullanılan başka işlemden sonra bir araya getirilen ham maddeler işlem sonucunda birbirinden kolayca ayırt edilmez.Artık birleşik olan yeni bir malzemenin ham maddeleri, birbirlerinin zayıf yönlerini kapatmak için ve benzersiz başka yeni özellikler göstermek için beraber çalışırlar.Çoğu kompozit iki ana malzemeyi içerir. Bu ana malzemelerden birisi matris adı verilen yani bağlayıcı maddedir. Takviye veya taşıyıcı adı verilen diğer ana maddeyi bir arada tutmaya yararlar.

Cam takviyeli plastik (CTP), camelyafı ile taşıyıcı bir matriks reçinenin birleştirilmesi ile elde edilen kompozit bir malzemedir. Camelyafı takviyeli plastik, ortam koşullarına dayanıklı, esnek ama yeterli mekanik dayanıma sahip olmayan plastik (ör: polyester reçine) ile, yüksek mekanik dayanımlı cam elyafının bir araya getirilmesi ile elde edilen üstün nitelikli bir kompozit mühendislik malzemesidir.

CTP malzemenin iki ana hammaddesi bulunmaktadır : Doymamış polyester reçine ve cam elyafı.

Camelyaf Takviyeli Polyester Kaplama ve izolasyonları ; Yüksek mekanik değerlerine sahip, Cam Elyaf keçe ile taşıyıcı bir matriks Polyester Reçine’nin katkısıyla kimyasal reaksiyon sağlanarak elde edilen üstün nitelikli kaplamadır. Termoset Plastik grubundan meydana gelen Polyester Kimyasallara karşı ve suya dayanım gerektiren yerlerde ve her türlü hava koşulunda dahi özelliğini uzun yıllar sürdürebilen mükemmel izolasyon şeklidir.

Diğer izolasyon uygulamalarına göre apayrı bir yere sahip olan Ctp, Polyester Kaplama Makina yardımlarıyla değil, el yordamları ve çeşitli rulo ve fırçalarla uygulanmaktadır. Diğer püskürtme ve spreylere nazaran manuel uygulama yöntemi sayesinde alanında kat ve kat üstünlük göstermektedir. Kullanım alanı oldukça geniş olan Polyester. Asit dayanımı gerektiren ortamlarda, su izolasyon kaplamalarında ve krozyona karşı dayanım istenilen yerlerde güvenle kullanılabilmekte özelliğini uzun yıllar sürdürebilmektedir.

CTP Kaplama ve izolasyonları otomasyon sistemlerle yapılmayıp bilinen, klasik, iş teknik elemanlarının bedensel çalışmalarıyla yapılmaktadır. Ekip teknik elemanları, maske kullanımı ve yapı içlerinde; spiral hortum uzatmalı havalandırma fan makineleri, profil iskele ve portatif merdivenler kullanılmaktadır. Uygulamalarda fırça, post rulo ve alüminyum rulo ile çalışma yapılır.
MEK peroksit ve KOBALT kimyalarının karışımıyla hazırlanan polyester kabın içine daldırılan rulo ile yüzey ve zemin üzerine tutturulan Cam elyafının üzerine sürülerek kaplama uygulaması yapılır. Köşe çıkıntıları ve eğrisel yüzeylerde el yatırması fırça kullanılır.
Bazı CTP imalatlarında otomasyon püskürtme metodu kullanılırken CTP kaplama, izolasyonlarda usta eli çalışmaları uygundur. CTP kaplama uygulamaları EMEK yoğun bir çalışma olduğundan kapasite tecrübeli, yetişmiş iş ustalarının sayılarıyla ilişkilidir.

Ctp zemin kaplama, mevcut zeminlerin uygulanan dayanıklılığı yüksek su ve kimyasal sıvılardan etkilenmeyen, darbelere karşı dirençli yapısıyla endüstriyel kompozit bir mühendislik harikasıdır. Ctp kaplama günümüzde pvc , laminant , epoksi türevli tek başına kullanılan türlerinin uygun olmadığı yerlerde kullanılmaktadır. Özellikle kimyasallara karşı dayanma gücü olmayan kaplamaların kullanılamayan izolasyonlarda tercih edilir. İçeriğindeki camelyafı diğer muadillere aderans ettirilebilme özelliği sayesinde farklı uygulama seçeneklerini içerisinde barındırır. Vinilester vb. uygulama yapılacak alanın zemin düzgünlüğü son uygulama olan ctp materyalinin görünümünü iyileştirici etkisi bulunduğu için iş tekniğine buna göre başlanmaktadır. Müşterilerimizden bazıları uygulama zemininin tesviye edici görev gördüğünü düşünmektedir. Ctp kaplama kesinlikle zemini düzlemez veya akıntı veremez, bulunduğu ortamın şeklini alan yapısı nedeniyle önce belirli işlemlerden geçmesi gibi çalışmalar gerektirecek alanlarda firmamıza bilgi teyidi gerçekleştirilebilir.

Depo Su Sızdırmazlığı ctp gizli dere izolasyonu son derece kaliteli bir uygulama olarak ön plana çıkmaktadır. Çatıların birbiriyle birleşecek olduğu alanlara gizli dere ismi verilmektedir. Gizli dere dediğimiz nokta suyun en çok akmakta olduğu yağmur sularının birikerek akışının gerçekleştiği çok hassas bir bölgedir. Bu bölgenin kalitesiz izolasyon malzemeleri ile kaplanması neticesinde su tutma ve alt katlara su sızdırma gibi birçok problem ortaya çıkabilmektedir. Fakat firmamızın üretmiş olduğu kaliteli CTP kaplamalar sayesinde çatı bölümünde istenen kaliteli sonuçlar alınabilmektedir.

Genellikle bina temellerine yakın yerler ve bodrum katlarda bulunan su depoları, binaların taşıyıcı sistemlerinde korozyona sebebiyet vermekte ve beton dayanımının azalmasına neden olmakta ve zeminde oluşan hareket veya oturmalarda ortaya çıkan çatlaklar su sarfiyatına neden olmaktadır.

Binanın dışına yapılan su depoları ise, oluşmuş çatlaklardan yüzey sularının (yağmur, kanalizasyon ve diğer asidik sular) içme ve kullanma suyuna karışması olağandır. Çevredeki ağaç kökleri depoya ulaşırsa, suda fiziksel, kimyasal ve biyolojik kirlenmeye neden olur. Metal veya galvaniz üretimi depolar uzun süre su muhafazası sağlayamamakta, oksitlenip, paslanarak hoş olmayan neticeler doğurabilmektedir. Ctp polyester su tankı kaplaması ile size bu noktada yardımcı olabiliyoruz. Uzman ekibimizle, kullanılamaz hale su tanklarınıza, Ctp polyester kaplama yaparak tam fonksiyonlu halde hayata kazanılmasını sağlamaktayız.

Ek yeri olmadan kaplanmakta
Su ve neme karşı dayanıklı
UV kaplama seçenekleri ile yüksek sıcaklıklara ve soğuk havalara dayanıklı
Yatay ve dikey tüm yüzeylere uygulanabilmekte
Korozyon dayanımlı
Sonradan üzerine her hangi bir uygulama yapılabilmekte
Bütün RAL renklerine boyanabilir
Reçinenin değiştirilebilir özelliği sayesinde kimyasal sıvılara dayanıklıdır
Polyester reçine ile takviye camelyaf, Kompozit sınıfında olduğundan çürüme riski yoktur
Reçine özelliği değişimi ile yanmaya dayanıklı kaplamalar gerçekleştirilebilir.
Niteliğinden dolayı uzun yıllar garantilidir.

iletişim

Gibtaş San. Sitesi içmeler TUZLA / İSTANBUL / TÜRKİYE GENELİ HİZMET VERMEKTEYİZ

+90542 748 3855

info@polyesterustasi.com

7/24 İletişim

KAPAT